Terapia Bowena

BowTech® - opis metody

Jej nazwa pochodzi od jej wynalazcy, Australijczyka Toma Bowena. Jest to samodzielny, dynamiczny system holistycznej techniki pracy z mięśniami, ścięgnami i tkanką łączną. Od ponad 40 lat jest ona z powodzeniem stosowana w celu ogólnego wzmacnianiu zdrowia oraz przy różnorodnych dolegliwościach. Najbardziej zadziwiającą jest jej prostota i skuteczność. Jest metodą łagodną, nieinwazyjną, a jej dodatnie działanie ujawnia się u większości ludzi już po kilku zabiegach. Precyzyjne przemieszczenia miękkiej tkanki pobudzają przepływ energii i wzmacniają siły samouzdrawiania i samoregulacji organizmu. W przeciwieństwie do innych manualnych technik, jej celem jest umożliwienie ciału – za pomocą minimalnych interwencji – samostabilizacji, witalizacji oraz, w przypadku choroby – samouzdrowienia.

 

Działanie techniki Bowena

Bowtech® działa odprężająco i prowadzi ciało do równowagi. W tym stanie organizm potrafi uaktywnić swe siły samouzdrawiania. Serie delikatnych ale bardzo precyzyjnych chwytów (ang. moves) w specjalnych miejscach ciała oraz przerwy pomiędzy poszczególnymi sekwencjami równoważą organizm i przepływ energii. Pauzy dają ciału czas na przetrawienie otrzymanych impulsów. Tom Bowen opuszczał nawet na ten czas pokój zabiegowy, aby jego energia nie zakłócała tego procesu.

Technika Bowena posługuje się pozytywnymi chwytami, wywołującymi dodatni przepływ energii oraz rewersyjnymi – w celu odbicia lub zablokowania tego przepływu. Już pojedyncze chwyty mogą wywołać dodatnie skutki, jednakże pełne działanie tej metody jest wynikiem komplementarnych (uzupełniających się) serii ruchów. Podczas zabiegu są stosowane jedynie niektóre z tych sekwencji; metoda jest więc prosta i nieobciążająca zbytnio pacjenta. Każdy zabieg trwa około 20 do 45 minut.

 

Holistyka

Bowtech® jest ważnym narzędziem wspomagającym uzdrowienie całego ciała. Chwyty prowadzą do niezwykłych efektów, pobudzających siły samouzdrawiania organizmu i wprowadzających ciało na drogę zdrowia. To działanie nie ogranicza się jednak jedynie do płaszczyzny cielesnej; rozciąga się ono poza tym na sferę emocjonalną, kognitywną i duchową. Zabieg Bowena – wykonany na płaszczyznie cielesnej – kieruje się w rzeczywistości na całą osobę (na jej wszystkie poziomy).

 

Zakres zastosowań

Metoda Bowena nadaje się dla ludzi każdego wieku i jej zastosowania rozciągają się od kontuzji (oraz profilaktyki) sportowych, jak np. łokieć tenisisty/golfisty (Epicondylitis lateralis/medialis), bóle kolan i pleców, napięcia barku i ramion, poprzez migrenę, astmę i alergie, aż do problemów menstruacyjnych, moczenia nocnego i wielu innych. W zakresie urazów sportowych metoda Bowena pomaga przy regeneracji i wypoczynku podczas i po zawodach. W zasadzie nie ma żadnego zakątka ciała ani żadnej funkcji organizmu, które nie podlegałyby działaniu tej techniki. Jej skuteczność rozciąga się zarówno na poziomie emocjonalnym, kognitywnym jak i spirytualnym człowieka.

 

Czym nie jest metoda Bowena

1. Bowtech® nie jest masażem. Uciskanie, a nawet dłuższy dotyk jakiegoś obszaru ciała krótko po zabiegu Bowena mogą zakłócić jego skuteczność. Chwyty Bowena ograniczają się jedynie do po-wierzchownej warstwy ciała, nie posuwają się dalej niż błony mięśniowe powierzchownych mięśni i wymagają jedynie lekkiego nacisku.

2. Metoda Bowena nie jest akupresurą. Niektóre z obszarów pokrywają się, co prawda, z punktami akupunktury, Bowen nie jest jednak akupunkturą.

3. Bowtech® nie jest kręgarstwem. Nie ma żadnego wpływu na tkankę kostną. Większość terapeutów i wielu pacjentów zauważa jednak zmiany w aparacie kostnym i w kręgosłupie. Jest to dowodem na to, że ciało się samo prostuje.

4. Metoda Bowena nie jest regulacyjną techniką energtyczną. Wiele z metod energetycznych jest wmuszanych ciału i są one skierowane jedynie na efekt końcowy, który niekoniecznie musi odpowiadać potrzebom pacjenta. W przeciwieństwie do tego, terapeuci metody Bowena koncentrują się jedynie na pojedynczych chwytach i opuszczają potem pomieszczenie zabiegowe.

5. Bowtech® nie jest fizjoterapią. Fizjoterapia jest skierowana na pacjenta z całym swym zasobem ćwiczeń i terapii, skoncentrowanym na konkretne dolegliwości. Wychodzi się z założenia, że wyniki są tu skutkami ćwiczeń. W przeciwieństwie do tego metoda Bowena posługuje się seriami precyzyjnych chwytów, które mają na celu pobudzenie organizmu do samouzdrowienia.

6. Metoda Bowena nie jest terapią triggerpoint. Niektóre punkty są, siłą rzeczy, identyczne; większość triggerpunktów znajduje się jednak w centrum mięśni, podczas gdy chwyty Bowena są zazwyczaj wykonywane tam, gdzie znajdują się dwa mięśnie lub gdzie nakłada się na siebie większa ich ilość.

7. Bowtech® nie jest terapią odciążającą błony mięsniowe. Są one, co prawda, w pewnym stopniu lekko pobudzane przy każdym chwycie, nie można tu jednak mówić o intensywnej czy dogłębnej pracy z nimi. Pobudzany poprzez zabieg proces naturalnego samouzdrawiania może, po serii zabiegów, usunąć zlepy i odprężyć tkanki.

8. Metoda Bowena nie jest masażem limfatycznym, przyczynia się jednak do usuwania cieczy z tkanek. Możliwe, że podczas zabiegu opróżnią się też zatoki przynosowe. Zdarzały się również przypadki zmniejszania się węzłów w piersachi. Bowtech® nie stosuje jednak silniejszego wygładzania ani drenażu limfy.

9. Bowtech® nie dąży do wyzwolenie uczuć. Nie jest to jego celem. Często zdarzały się jednak po zabiegu przypadki duchowego odprężenia i uwolnienia. Wielu terapeutów koncentruje się więc świadomie na współdziałaniu psychicznych i emocjonalnych aspektów aby dojść do przyczyn, ukrytych za murem napiętej muskulatury. Metoda Bowena jest najlepszym przykładem na to, iż im mniej agresywna jest droga działania, tym łatwiejsze dojście do przyczyn dolegliwości („mniej jest więcej”).

 

 powrót