Medi-Taping

Medi-Taping®

Nasz układ ruchu jest złożonym, sterowanym neurologicznie aparatem. Z upływem czasu uczymy się wzorców naszych postaw i ruchów. Przejście z poziomu istoty czworonożnej do dwunożnej skonfrontowało nas z koniecznością nasilonego przeciwstawiania się sile ciężkości. Przez to na różnych poziomach naszego ciała może dojść do nieprawidłowych postaw. Mięśnie napinają się wówczas i zaczynają boleć. Dochodzi do blokad w stawach. Muskulatura, właściwie przeznaczona do poruszania się, zaczyna coraz więcej pracować jako mięsień podtrzymujący. Właściwe powody dolegliwości w układzie ruchu badzo często leżą w zupełnie innej części systemu.

Przekrzywione stopy prowadzą więc do krzywej miednicy i mogą manifestować się bólami w obszarze barku i ramion. Zakłócenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni żwaczy prowadzą do problemów z kręgosłupem. Zabieg skierowany przeciw przyczynom musi więc często być wykonywany daleko od miejsca odczuwanych dolegliwości. Ponieważ coraz bardziej rozpowszechniona staje się świadomość tych zależności i zabiegi na zasadzie DAWOS (da wo’s weh tut = tam gdzie boli) bardzo często nie pomagają, coraz większego znaczenia nabierają terapie mające na celu poprawienie postawy poprzez osteopatię, medyczny trening, akupunkturę itp.

Przyczyną bólów u 99% pacjentow jest problem statyczny. Nie widać tego jednak na pierwszy rzut oka. Jeżeli jednak wiemy o tym, będziemy naszych pacjentów dokładnie badać pod kątem ewentualnych blokad. Zazwyczaj funkcjonalna blokada znajduje się w stawie biodrowo-krzyżowym. Musimy ponownie wziąć pod uwagę fakt, iż właściwie jesteśmy zmutowanymi czworonogami. Gdy dokładniej przyjrzyjmy się temu stawowi, stwierdzimy, iż jest on całkiem źle skonstruowany i przestanie nas dziwić fakt, że tak często dochodzi w tym rejonie do przesunięć. Blokady mogą się jednak znajdować także w stawie kręgu szczytowego (atlas) lub gdziekolwiek indziej w kręgosłupie. Z czasem powodują one przeciążenie mięśni. W pewnym momencie muskulatura jest już zmęczona ciągłą niewłaściwą postawą i chroni się za pomocą bólu.

Medi-Taping® jest stosunkowo nową metodą, rozwinięciem Kinesiotaping, opracowanego w latach 70-tych przez japońskiego lekarza i chiroterapeutę Kenzo Kaze. W przeciwieństwie do stosowanych wcześniej nieelastycznych taśm, służących głównie stabilizacji stawów, rozciągliwa Medi-Tape® dopuszcza fizjologiczne ruchy.

W Unii Europejskiej jest niedozwolone opisywanie zdrowotnego działania nietrujących środków, w związku z tym jestem zmuszony odesłać Czytelnika do odpowiedniej literatury fachowej.

 

 

powrót